تبلیغات
دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی<ء زیبایی دانلود پاور پوینت های زیبا .مقاله به زبان انگلیسیpsychology articles گنجینه سخن بزرگان مقالات حقوق ازدواج موفق دانلود آهنگهای جدید اخبار جدید مقالات خانواده روانشناسی کودکان خانواده سالم دانلود کتاب پزشکی دانشجویان دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی - همه ‌چیز ‌آرام نیست

دانشجویان دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی

دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان

پنجشنبه 26 اسفند 1389

همه ‌چیز ‌آرام نیست

نویسنده: رضا   

فرهنگی و هنری

 مسائل زناشویی  روان شناسی   تغذیه وبهداشت  پزشکی  اینترنت وكامپیوتر

مقالات تاریخی

 گنجینه سخن بزرگان مقالات اجتماعی  مقالات سیاسی دانلود پاورپوینت

اخبار جدید

آخرین اخبار اطلاعات درباره زلزله ژاپن

آخرین اخبار از زلزله ژاپن/ آیا سونامی به ایران خواهد رسید؟

فیلم سینمایی "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی برنده سه جایزه جشنواره فیلم برلین شد.

ازدواج خواهرزاده احمدی نژاد با دختر تاجر ترک + عکس

عکس جوانی پوتین ،احمدی نژاد،سارکوزی،مرکل و اوباما

عکس جالب از جشن تولد علی کریمی روز ۱۸ آبان

پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ ؟!

خبرنگاركیهان متهم به باج خواهی و سواستفاده شد
همه ‌چیز ‌آرام نیست

جام جم آنلاین: راننده پشتی با عصبانیت دستش را روی بوق می‌گذارد. بر سر یك مسافر دعوا می‌شود. پدر خانواده خسته و عصبی به خانه می‌آید و عصبانیت ناشی از محل كار را به خانه و فرزندان منتقل می‌كند. كوددك عصبی و ناراحت به مدرسه می‌رود و این مشكل را با خود به مدرسه می‌برد و این چرخه ادامه دارد.

 

به دلیل ماشینی شدن زندگی و هیجانات و نیاز به تحرك بیشتر، آمار اختلالات اضطرابی و مشكلات روانی در حال افزایش است، اما متاسفانه در كشور ما همچون بخش عظیمی از دنیا، بهداشت روان و بیماری روانی چندان اهمیت ندارد و مورد بی‌توجهی و غفلت قرار گرفته است.

برآوردها حاكی از آن است كه حدود 450 میلیون نفر در جهان دچار بیماری روانی یا رفتاری هستند. از این بین بیش از 150 میلیون نفر از مردم دنیا در هر برهه از زمان به بیماری افسردگی مبتلا هستند كه تقریبا 95 میلیون نفر از آنها بدون درمان و مراقبت رها شده‌اند. حدود یك میلیون خودكشی موفق هر سال در جهان داریم و حدود 25 میلیون نفر از مردم جهان از اسكیزوفرنی، 38 میلیون نفر از صرع و بیش از 90 میلیون نفر از یك بیماری وابسته به مصرف مواد رنج می‌برند.

بعلاوه بیش از 75 درصد از مبتلایان به اختلالات روانی و نورولوژیك و سوء مصرف مواد در كشورهای در حال توسعه زندگی می‌كنند كه هیچ خدمات درمانی و مراقبتی دریافت نمی‌كنند.

در بررسی‌ای كه سال 1378 روی 35 هزار و 14 نفر افراد بالای 15 سال انجام گرفت شیوع اختلالات روانی در كل كشور 21 درصد بوده كه 9/25 درصد در زنان و 9/14 درصد در مردان بوده است. در بررسی سال 1380 كه بر 25 هزار و 180 نفر جمعیت افراد بالای 18 سال انجام شد شیوع اختلالات روانی 1/17 درصد بوده و در بین زنان 23/4 درصد شیوع داشته است. در تهران حدود 29/14 درصد بوده است كه در بین متاهلان 3/11 درصد و در بین مجردان 7/8 درصد بوده است كه بالا بودن اختلالات روانی در بین متأهلان بسیار قابل چشمگیر است.

در بررسی سال 87 در تهران كه جمعیت بالای 15 سال را شامل می‌شد 2/34 درصد از افراد دچار اختلالات روانی بودند كه 9/37 درصد در زنان و 6/28 درصد در مردان دچار اختلالات روانی بودند كه این آمار در متاهلان 6/32 درصد و در مجردان 6/30 درصد و در افراد مطلقه و بیوه 2/47 درصد بوده است كه نسبت به سال 77 شیوع اختلالات روانی رشد 60 درصدی داشته كه بسیار نگران‌كننده است.

براساس آخرین مطالعات صورت گرفته این آمار طیف وسیعی از اختلالات روانی از جزیی‌ترین تا شدیدترین اختلالات را شامل می‌شود. شایع‌ترین اختلال روانپزشكی در كشورمان اضطراب و افسردگی است و شیوع آن در كشور با سایر كشورها مساوی است. اختلالات سوءمصرف مواد نیز از شایع ترین اختلالات روانپزشكی به شمار می‌آید، اما كار تحقیقاتی مشخصی در مورد این آمار انجام نشده كه پیش‌بینی می‌شود این آمار همسطح كشورهای دیگر است.

متاسفانه عدم برنامه صحیح و اطلاع كافی از روش‌های پیشگیری و درمان، عدم‌اطلاع كافی خانواده و نزدیكان از وجود بیماری، نبودن وسایل درمانی در شهر یا محل زندگی، فقر مالی و مشكلات متعدد باعث شده تا بسیاری از كسانی كه نیازمند درمان بیماری روحی خود هستند نتوانند به درمان خود بپردازند.

سرمایه‌گذاری اندك

با وجود نقش مهم سلامت روان در زندگی انسان‌ها، طبق گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی بسیاری از كشورها میزان كمی از بودجه سلامت خود را صرف بحث سلامت روانی می‌كنند. در حقیقت عمده پول بخش بهداشت و درمان صرف بیماری‌های جسمی می‌شود. یك‌پنجم 100 كشوری كه آمارهای خود را به این سازمان ارائه داده‌اند، كمتر از یك درصد بودجه بخش بهداشت و درمان خود را برای سلامت روانی هزینه می‌كنند. در حالی كه طبق آمارهای این سازمان، 13درصد هزینه‌های درمان بیماری‌ها، به دسته گسترده‌ای از اختلالات عصبی ـ روانی مربوط می‌شود. به بیان ساده‌تر این آمار گویای آن است كه سلامت روانی هنوز در اولویت بسیاری از كشورها قرار نگرفته است و منابع جهانی برای مبتلایان به اختلالات روانی و عصبی به منظور رفع نیازهای روزافزون بهداشت روانی ناكافی و توزیع آنها در جهان نابرابر است.

در كشور ما نیز در تخصیص اعتبارات و برنامه‌ریزی‌های بخش بهداشت و درمان، سلامت روان جزو اولویت‌های نظام سلامت كشور نیست.

مانند همه كشورها حدود 21 درصد افراد جامعه ما به انواع بیماری‌های روانی مبتلا هستند و این بیماری‌ها به‌طور مستقیم برعملكرد فرد تاثیرگذارند و مستقیم و غیرمستقیم اقتصاد و سلامت جامعه را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. پس به تناسب موضوع باید وزارت بهداشت و بخش‌های دیگر مانند آموزش و پرورش به این موضوع توجه لازم داشته باشند. اگر چه وزارت بهداشت قدم‌هایی در این رابطه بر‌داشته ولی تا شرایط مطلوب فاصله زیادی مانده است.

درخصوص پیشگیری اولیه از اختلالات روانی در كشور نیازمند یك كار منسجم و پایدار در طول زمان هستیم كه یكی از آنها آموزش مهارت‌های زندگی است و این كارممكن است سال‌ها به طول بینجامد و در پیشگیری بعدی هم نیاز به ارائه خدمات جامعه‌نگر داریم. از سوی دیگر، بیمه‌ها تمایلی برای تحت‌پوشش قرار دادن انواع روان درمانی‌ها ندارند و به سختی هم داروهای جدید را تحت پوشش قرار می‌دهند. بیمه‌ها فقط خدمات دارویی و بستری را در بخش دولتی آن هم به شكل محدود تحت‌پوشش قرار می‌دهند و روان درمانی ها، خدمات مشاوره و بسیاری از اقدامات درمانی غیردارویی تحت پوشش نیست، در حالی كه این خدمات ضروری هستند كه تحت پوشش قرار گیرند.

كمبود امكانات

بسیاری از اختلالات روانی همانند بیماری‌های جسمانی نمود آشكاری ندارند. وضعیت روحی فرد می‌تواند بیش از وضعیت جسمی او وخیم باشد و نادیده نیز گرفته شود. بیماری‌های روانی شاید مانند بیماری‌های جسمانی‌كشنده نباشند و از نظر آماری و مقایسه با مرگ و میر بیماری‌های جسمانی بتوان آن را نادیده گرفت. شاید هم به همین دلیل باشد كه امروزه بیش از آنچه به روح و روان اهمیت داده شود، به درمان جسم پرداخته می‌شود.

نكته: به اعتقاد رئیس انجمن روانپزشكی ایران حداقل به 40 هزار تخت روانپزشكی در كشور نیازمندیم در حالی كه تعداد كل تخت‌های روانپزشكی در كشور اكنون ‌حدود 8600 تخت می باشد

بیماری‌های جسمانی، روزانه میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان از بین می‌برند و تخت‌های بیمارستان‌ها برای بیماران جدید اختصاص داده می‌شود، ولی در مورد بیماری‌های روانی به‌رغم تعداد بالا امكانات اندك است.

تعداد كل تخت‌های روانپزشكی در كشور اكنون در مجموع حدود 7000 تخت روانپزشكی در بیمارستان‌های تك تخصصی و حدود 1600 تخت روانپزشكی نیز در بیمارستان‌های عمومی فعال هستند. در حالی كه به اعتقاد رئیس انجمن روانپزشكی ایران، حداقل به 40 هزار تخت روانپزشكی در كشور نیازمندیم. این در حالی است كه براساس مصوبه 10 سال پیش وزارت بهداشت باید 10 درصد از كل تخت‌های هر بیمارستان عمومی به تخت‌های روانپزشكی اختصاص یابد ولی این امر هرگز محقق نشده است.

بسیاری از مسوولان بیمارستان‌های عمومی كشور نسبت به اجرای این مصوبه مقاومت‌ می‌كنند و علت آن نیز این است كه تصور می‌كنند وجود بیماران روانی در یك بیمارستان جو بیمارستان را به هم می‌ریزد. به همین علت هنوز این دیدگاه وجود دارد كه بیماران روانی باید به صورت جداگانه و ایزوله در بیمارستان‌های تخصصی بستری شوند، در حالی كه این تصویر بیش از یك قرن است كه دیگر باطل شده و جایگاهی ندارد.

البته عدم اجرای این مصوبه كه دستور وزیر بهداشت فعلی و چند وزیر بهداشت قبلی را هم داشت دلیل دیگری نیز دارد. در عمل چون خدمات روانپزشكی در مقایسه با سایر خدمات پزشكی سودآور نیست، حتی بیمارستان‌های دولتی نیز ترجیح می‌دهند تخت‌های خود را به بخش‌های سودآورتر اختصاص دهند.

بار اقتصادی بالا

فقر و بیماری یك چرخه معیوب در حال تكرار است. درخصوص مشكلات روانی این چرخه بسیار پررنگ‌تر دیده می‌شود. بیماری‌‌های روانی علاوه بر این‌كه بسیار هزینه‌بر هستند و بار اقتصادی زیادی را به فرد تحمیل می‌كنند، این بیماری‌ها اغلب نیازمند اقدامات درمانی مستمر هستند؛ اما گاهی هزینه‌های بالای ویزیت این پزشكان، بیماران را از مراجعه بعدی به پزشك منع می‌كنند.

مشكلات روانی نه تنها بار مالی سنگینی را بر فرد تحمیل می‌كنند بلكه با كاهش كارایی درآمد فرد را نیز بشدت كاهش می‌دهند. این كاهش درآمد و مشكلات اقتصادی ناشی از آن خود اضطراب و مشكلات روانی فرد را تشدید می‌كنند و این چرخه بارها و بارها تكرار می‌شود. در ایالات متحده آمریكا، سالانه 148 میلیون دلار صرف هزینه كلیه بیماری‌های روانی می‌شود. در سال 1996 و 1997، انگلستان هزینه بیماری‌های روانی را 32 میلیون پوند برآورده كرده بود كه 45 درصد آن به دلیل از دست دادن كارایی و توانایی سازندگی بود. در بسیاری از كشورهای پیشرفته دنیا 35 تا 45درصد غیبت از محل كار به دلیل مشكلات روانی است. به طور متوسط تعداد روزهای از دست رفته كاری كه به بیماری‌های روانی نسبت داده می‌شود 6 روز در ماه در هر 100 كارگر و تعداد روزهای كم‌كاری 31 روز در ماه در 100 كارگر است.

برای روانی سالم

نگرانی نسبت به محیط كار، خانواده و اجتماع باعث می‌شود همه ما از صبح تا شب به صورت پراكنده با هیجان‌ها، تنش‌ها، استرس‌ها و نگرانی‌هایی مواجه باشیم كه گاهی این فشارهای روانی با وضعیت بدنی، عصبی و روانی ما متناسب نیستند. بسیاری از مردم برخی اوقات احساس افسردگی می‌كنـند همان‌طور كه بسیاری از آنها دچار سردرد می‌شوند. نمی‌توان از همه ناراحتی‌های روحی جلوگیری كرد، همان‌طور كه از بروز همه بیماری‌های جسمی نیز نمی‌توان ایمن بود، اما می‌توان بموقع به درمان آنها اقدام كرد.

فشارهای اجتماعی، فقر مادی، اختلافات خانوادگی، تصادفات، بیماری‌ها و مرگ و میر‌های پیش‌بینی نشده و بسیاری از عوامل خانوادگی و اجتماعی همراه با عوامل وراثتی می‌توانند همه ما را دچار عدم‌تعادل روان‌ ‌كنند. اما برای پیشگیری از بیماری روانی و حفظ سلامت روان می‌توان فعالیت‌های ورزشی، صحبت با دیگران در رابطه با نگرانی‌های خود، شناخت موقعیت و سازگاری با آن، مراقبت از خود و تلاش برای حفظ سلامت با تغذیه و ورزش مناسب و استراحت كامل، معاشرت و دوستی با دیگران و حفظ خونسردی و آرامش را مورد توجه جدی قرار داد.

اما این تمام ماجرا نیست. در سطوح كلان سیاستگذاری نیز باید به این موضوع توجه شود. آنچه مسلم است اهمیت سلامت روان برهیچ‌كس پوشیده نیست؛ بنابراین چگونگی تامین سلامت روان گروه‌های سنی مختلف جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا كه سلامت روان افراد می‌تواند به سلامت اجتماعی ختم شود و این دو مورد مبنای اصلی توسعه همه جانبه كشور است. امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب بتوانیم به اهداف سلامت روانی و اجتماعی در جامعه دست یابیم.


ravanshenasan.com

مطالب مشابه:

هوش هیجانی و روابط زناشویی
دلایل بلوغ جنسی دیررس
اعتماد به نفس دائمی و آرامش درونی
مردان مریخی زنان ونوسی
خرافات نتیجه مثبت هم دارد!
روانشناسی شخصیت
,
مازوخیسم یا خود آزاری :
هوش هیجانی
عوامل موثر در یادگیری
چگونه شکنجه گر می شویم؟
آشنایی با اختلال شخصیت خود شیفته
 زناشویی وبارداری
 روان  شناسی

مشكلات جنسی،علت 50در صد طلاقها

ناتوانی جنسی

انحراف جنسی چیست؟

ارگاسم در زنان

تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید


روانشناسی رنگ ها

در هر سنی چگونه با کودک بازی کنیم ؟

 روانشناسی شادی

مردان مریخی زنان ونوسی

خنده بر هر درد بی درمان دواست!

 


كودكان

دینی ومذهبی

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشدر

عزت نفس در كودكان

چطور كودكان را در سفر سرگرم کنیم؟

روان شناسی کودک

کودکان پیش گویی می کنند

کوچولوی دروغ گویتان را متهم نکنید

 فتوا دادن محمد ص از نگاه دکتر شریعتی

شریعتی و اسلام سیاسی

اسماعیلت را قربانی کن .

گفتگوی دوست داشتنی ما با خدا (حتما بخوانید)

مبنای حقوق بشر غربی چیست و چرا با اسلام سازگاری ندارد؟

هنری

دانلودپاور پوینت

بازیگرانی که نیم قرن از عمر خود را در سینمای ایران گذراندند

ما هنوز ”دختری با کفش های کتانی” را دوست داریم

استفاده از بعد سوم

تصویر وقایع انقلاب به شیوه میدانی

نگاهی به یک فیلم پر فروش: اخراجی ها

 

دانلود پاورپوینت سه داستان کوتاه و تاثیر گذار

دانلود پاورپوینت داستانی از خِرد باستان

دانلود پاورپوینت پرواز

دانلود پاور پوینت مادر

دانلود پاور پوینت :قدر بزرگان

پاور پوینت دنیا از نگاه ناسامنبع:
http://daneshjoo2010.mihanblog.com

نویسندگان

دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی<ء زیبایی دانلود پاور پوینت های زیبا .مقاله به زبان انگلیسیpsychology articles گنجینه سخن بزرگان مقالات حقوق ازدواج موفق دانلود آهنگهای جدید اخبار جدید مقالات خانواده روانشناسی کودکان خانواده سالم دانلود کتاب پزشکی
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :