تبلیغات
دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی<ء زیبایی دانلود پاور پوینت های زیبا .مقاله به زبان انگلیسیpsychology articles گنجینه سخن بزرگان مقالات حقوق ازدواج موفق دانلود آهنگهای جدید اخبار جدید مقالات خانواده روانشناسی کودکان خانواده سالم دانلود کتاب پزشکی دانشجویان دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی - از اطلاعات نامتقارن تا عقب ماندگی اقتصادی

دانشجویان دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی

دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان

چهارشنبه 25 اسفند 1389

از اطلاعات نامتقارن تا عقب ماندگی اقتصادی

نویسنده: رضا   

فرهنگی و هنری

 مسائل زناشویی  روان شناسی   تغذیه وبهداشت  پزشکی  اینترنت وكامپیوتر

مقالات تاریخی

 گنجینه سخن بزرگان مقالات اجتماعی  مقالات سیاسی دانلود پاورپوینت

اخبار جدید

هشدار صریح کره شمالی به سئول و واشنگتن

یك مكزیكی بزرگترین میلیاردر جهان شناخته شد

جایزه 60 میلیون دلاری برای سر قذافی!

ازدواج خواهرزاده احمدی نژاد با دختر تاجر ترک + عکس

عکس جوانی پوتین ،احمدی نژاد،سارکوزی،مرکل و اوباما

عکس جالب از جشن تولد علی کریمی روز ۱۸ آبان

پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ ؟!

خبرنگاركیهان متهم به باج خواهی و سواستفاده شد
فارس:برقراری آرامش درمشهد با حضور ناجا

قذافی هم فراری شد،برادرچاوز پناهش داد؟

فردوسی پور عامل شکست ما مقابل ملوان است !

کرش مشاور تیم ملی !

دستگیری بازیگر فیلم ده نمكی در 25 بهمن

حملات سیاسی به حاتمی‌کیا و گشت ارشاد در برج میلاد

تلاش برای حضور جعفر پناهی در جشنواره برلین

از اطلاعات نامتقارن تا عقب ماندگی اقتصادی

در این مقاله قصد داریم تا به توضیح اهمیت اطلاعات در اقتصاد بپردازیم. همان گونه که می دانیم وجود «اطلاعات کامل» برای تصمیم بهینه آحاد اقتصادی لازم و ضروری است؛ اما بسیاری اوقات در روابط روزمره میان دو فرد، یکی اطلاعات بیشتری از دیگری در اختیار دارد که در علم اقتصاد به این موضوع «اطلاعات نامتقارن» گفته می شود.

به عنوان مثال فردی که دنبال کار می گردد بیشتر از کسی که می خواهد او را استخدام کند از توانایی خود خبر دارد، فروشنده اتومبیل دست دوم بیش از خریدار آن در مورد وضعیت خودرو اطلاع داشته یا فردی که قصد خرید بیمه دارد بیشتر از شرکت بیمه از وضعیت جسمانی خود آگاه است. در هر کدام از این موارد فرد بی اطلاع مایل است که به اطلاعات فرد آگاه دست یابد، اما فرد مطلع ممکن است انگیزه داشته باشد تا اطلاعات خود را پنهان کند.

مساله «اطلاعات نامتقارن» از جوانب مختلفی اهمیت دارد. از طرفی نامتقارنی اطلاعات می تواند منجر به شرایطی شود که اصلا یک بازار اقتصادی شکل نگیرد که اگر چنین نمی شد وضع تمامی آحاد اقتصادی که در آن بازار حضور داشتند بهبود می یافت؛ اما مساله می تواند ابعادی بسیار گسترده باشد؛ به طوری که آکرلوف (۱۹۷۰) این مساله را علت دشواری کسب و کار در کشورهای در حال توسعه و عقب ماندگی اقتصادی آنها بیان می کند. در ادامه مطلب ابتدا برای درک مساله اطلاعات نامتقارن به بررسی این موضوع در بازار خودرو می پردازیم و پس از آن سعی می کنیم تا آن را به دیدگاه آکرلوف در مورد عقب ماندگی اقتصادی کشورهای در حال توسعه پیوند بزنیم.

مثالی از بازار خودروی دست دوم به زیبایی مساله را بیان می کند. شاید تاکنون از شنیدن اختلاف قیمت اتومبیل صفر کیلومتر با معادل دست دوم خود که به تازگی فروش رفته است، تعجب کرده باشید و احتمالا نیز شنیده اید که برخی علت این اختلاف قیمت را تنها در «لذت خرید اتومبیل نو» می دانند، ولی ما قصد داریم تا این مشاهده را به کمک اطلاعات نامتقارن توضیح دهیم. برای سادگی فرض کنید که تنها چهار نوع خودرو وجود دارد.

اتومبیل نو و دست دوم که هر یک می توانند سالم یا معیوب باشند (در ایالات متحده به خودروی سالم «هلو» و به خودروی معیوب «لیمو» می گویند، ما نیز در ادامه مقاله از این اسامی برای آنها استفاده می کنیم). به عنوان مثال اتومبیل نو می تواند هلو یا لیمو باشد، اتومبیل دست دوم هم نیز چنین خواهد بود.

حال فردی را در نظر بگیرید که در این بازار قصد خرید اتومبیل نو دارد، اما نمی داند خودرویی که خواهد خرید هلو است یا لیمو. با این وجود فرد می داند که به احتمال q صاحب هلو و به احتمال ۱ q مالک لیمو خواهد شد. q و ۱ q نیز به ترتیب نسبت خودروهای هلو و لیموی تولید شده به کل خودروها هستند؛ اما پس از اینکه فرد اتومبیل را خرید و مدتی از آن استفاده کرد اطلاعات جدیدی از وضعیت اتومبیل به دست آورده و بسیار بهتر می تواند در مورد کیفیت اتومبیل نظر دهد؛ به این معنی که وی احتمال جدیدی که دقیق تر از تخمین اولیه است برای هلو یا لیمو بودن به اتومبیل خود نسبت می دهد. همان طور که ملاحظه می کنید اکنون فروشنده خودرو اطلاعات بیشتری نسبت به خریدار آن داشته و نامتقارنی اطلاعات شکل گرفته است. حال فرض کنید که مالک خودرو مایل باشد تا آن را در بازار دست دوم بفروشد، به نظر شما خریداران این بازار چه مبلغی حاضر هستند برای آن بپردازند؟

پاسخ مساله که ممکن است عجیب به نظر برسد این است که هیچ کدام از خریداران بازار خودروی دست دوم حاضر نیستند، مبلغی بیش از ارزش لیمو برای اتومبیل بپردازند! نکته این است که هر دو خودروی هلو و لیمو باید با قیمت یکسان فروش بروند، زیرا خریدار نمی تواند نوع اتومبیل را تشخیص دهد؛ بنابراین وی حاضر است امید ریاضی ارزش خودرویی که می خرد را بپردازد؛ یعنی از آنجا که وی می داند به احتمال q صاحب هلو و به احتمال ۱ q صاحب لیمو خواهد شد حاضر است ارزش هلو ضربدر احتمال به دست آوردن آن (q) بعلاوه ارزش لیمو ضربدر احتمال خرید آن (۱ q) را بپردازد، اما این مبلغ از ارزش هلو کمتر است؛ بنابراین هلوهای دست دوم اصلا وارد این بازار نخواهند شد، زیرا در غیر این صورت صاحبان آنها ضرر خواهند کرد و فرد نیز که از این موضوع آگاه است حاضر نخواهد بود قیمتی بالاتر از لیمو برای خودرو بپردازد.

همانطور که ملاحظه می کنید نامتقارنی اطلاعات موجب می شود تا مالکین هلوهای دست دوم نتواند خودروهای خود را برابر با ارزشی که دارند بفروشند و این مساله موجب زیان آنها و افرادی که قصد خرید هلوی دست دوم دارند می شود. گرچه حل این مشکل در علم اقتصاد راه حلی به نام «علامت دهی» دارد، اما نباید فراموش کرد که نامتقارنی اطلاعات می تواند موجب زیان آحاد اقتصادی شود. علامت دهی نیز به این معنی است که مثلا مالک هلو حاضر است کاری انجام دهد تا خودروی خود را از لیمو متمایز کند، به عنوان مثال اجازه دهد تا فرد ماهری خودروی وی را بازرسی کند.

حال که با موضوع اطلاعات نامتقارن آشنا شدیم سعی داریم به کمک آن هزینه تقلب در معامله بین افراد را بررسی کرده و ارتباط آن با عقب ماندگی اقتصادی را بیان کنیم. تصور کنید کالایی با درجات مختلفی از کیفیت وجود دارد که فروشندگان می توانند کیفیت آن را صادقانه یا متقلبانه برای خریدار توضیح دهند و نهایتا خریدار در مورد درجه کیفیت کالا تصمیم می گیرد. با توجه به مثال اتومبیل هلو و لیمو دور از ذهن نیست که وجود افرادی که حاضر هستند کالای بی کیفیت را مرغوب جلوه دهند موجب از بین رفتن بازار کالای باکیفیت شود. نتیجه اینکه هزینه تقلب در معامله علاوه بر مبلغی که فرد خاطی اضافه دریافت می کند، حذف بازار کالای مرغوب است که خریدار و فروشندگانی داشته که در قیمتی خاص (البته بالاتر از قیمت کالای نامرغوب) به توافق می رسیدند، اما به علت وجود افراد متقلب بازار آنها از بین رفته است.

از مجموع مطالب فوق و با توجه اینکه درجه کیفی کالاها در کشورهای در حال توسعه بسیار متنوع تر از کشورهای توسعه یافته است، آکرلوف نتیجه می گیرد که رفتار متقلبانه در تجارت یکی از مشکلات اصلی کشورهای در حال توسعه است.ساختارهای اجتماعی تخریب و بازسازی زناشویی وبارداری
 روان  شناسی

مشكلات جنسی،علت 50در صد طلاقها

ناتوانی جنسی

انحراف جنسی چیست؟

ارگاسم در زنان

تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید


روانشناسی رنگ ها

در هر سنی چگونه با کودک بازی کنیم ؟

 روانشناسی شادی

مردان مریخی زنان ونوسی

خنده بر هر درد بی درمان دواست!

 


كودكان

دینی ومذهبی

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشدر

عزت نفس در كودكان

چطور كودكان را در سفر سرگرم کنیم؟

روان شناسی کودک

کودکان پیش گویی می کنند

کوچولوی دروغ گویتان را متهم نکنید

 فتوا دادن محمد ص از نگاه دکتر شریعتی

شریعتی و اسلام سیاسی

اسماعیلت را قربانی کن .

گفتگوی دوست داشتنی ما با خدا (حتما بخوانید)

مبنای حقوق بشر غربی چیست و چرا با اسلام سازگاری ندارد؟


منبع:
http://daneshjoo2010.mihanblog.com

نویسندگان

دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی<ء زیبایی دانلود پاور پوینت های زیبا .مقاله به زبان انگلیسیpsychology articles گنجینه سخن بزرگان مقالات حقوق ازدواج موفق دانلود آهنگهای جدید اخبار جدید مقالات خانواده روانشناسی کودکان خانواده سالم دانلود کتاب پزشکی
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :